Cilj projekta je podpreti ozaveščanje ključnih deležnikov o trajnostnih poteh za blažitev podnebnih sprememb in prehodnih tveganj v gradbenem sektorju. Projekt predvideva razvoj zelenih sektorskih znanj in kompetenc na področju trajnostnih gradbenih materialov. To bi dosegli z uvajanjem v prihodnost usmerjenih in inovativnih učnih načrtov in učnih praks, prilagojenih potrebam učencev, kar bo omogočalo trajnostne spremembe njihovega vedenja v skladu z novim evropskim Bauhaus konceptom.
Povečati ozaveščenost in obravnavati potrebe po zelenih ključnih spretnostih in kompetencah, povezanih z uporabo materialov v gradbeništvu, ter bolje pripraviti ponudnike poklicnega izobraževanja in usposabljanja na prilagajanje njihove ponudbe usposabljanja spreminjajočim se potrebam po spretnostih, zelenim in digitalnim prehodom ter gospodarskim ciklom.
Projekt bo omogočil posodobitev poklicnega izobraževanja in usposabljanja z vključitvijo zelenih sektorskih ponudb in spodbujal lokalna, nacionalna in transnacionalna trajnostna zavezništva, ki bodo omogočala prenos znanja in skupne ukrepe.
Dodana vrednost projekta:
- Ustvariti novo generacijo ključnih deležnikov, ki bodo pozitivno prispevali k ciljem na področju energije in podnebnih sprememb.
- Odpraviti splošno pomanjkanje ozaveščenosti o vplivu gradbenih materialov na okolje, skupaj s trajnostnimi izdelki iz recikliranih in sekundarnih surovin.
- Spodbujanje celostnega pristopa, ki uvaja inovativne značilnosti in komponente v vseh fazah izvajanja.
- Zagotoviti inovativne pristope in gradiva za usposabljanje na novem tematskem področju trajnostnih gradbenih materialov.
- Brezplačno na voljo in dostopno gradivo za usposabljanje v dinamičnih okoljih e-učenja.
- Za pripravo programa usposabljanja Building Matters, naložen na spletno platformo.
- Povečati ozaveščenost in omogočiti spremembe vedenja ter krepitev zmogljivosti vseh neposrednih in posrednih zainteresiranih strani, ciljnih skupin, končnih uporabnikov in splošne javnosti.
Prednosti projekta:
- Oblikovanje nadnacionalnih zavezništev za trajnostne gradbene materiale z omogočanjem nadnacionalnega prenosa znanja, močnejšega sodelovanja in skupnih ukrepov med vsemi ključnimi zainteresiranimi stranmi in sektorjem poklicnega izobraževanja in usposabljanja.
- Povečati učinkovitost nadnacionalnega dela ter dela zunaj sektorjev in panog.
- Ponuditi izkušnje za izmenjavo dobrih praks, ki se uporabljajo v državah članicah EU.
- Okrepiti nadnacionalno povezovanje, sodelovanje in interakcijo.
- Omogočiti morebitne sinergije za reševanje skupnih vprašanj pri soočanju s sedanjimi in prihodnjimi izzivi.
- Odpreti pot za raziskovanje nadaljnjih priložnosti za sinergije in prihodnje sodelovanje v okviru pobud in projektov EU.
- Ustanoviti lokalne nacionalne in nadnacionalne zveze za trajnostne gradbene materiale, ki bodo delovale kot spodbujevalci, multiplikatorji in spodbujevalci tega prehoda gradbenega sektorja, odpornega na podnebne spremembe.
- Omogočiti spremembe vedenja ključnih akterjev in zainteresiranih strani ter skupnosti EU v smeri trajnostnega prehoda.
- Ustvariti tesne vezi med konzorcijskimi partnerji in pomagati pridobiti več strokovnega znanja in izkušenj na tem področju.
Aktivnosti projekta
- raziskave o trajnostnih pristopih za gradbene materiale,
- nacionalne in nadnacionalne okrogle mize s ključnimi zainteresiranimi stranmi iz gradbene industrije in sektorja poklicnega izobraževanja in usposabljanja,
- razvoj učnih načrtov za trajnostne gradbene materiale v okolju e-učenja,
- dejavnost usposabljanja: Nadnacionalna krepitev zmogljivosti ambasadorjev usposabljanja na področju gradbenih materialov,
- predstavitvene seje/spletni seminarji o trajnostnih gradbenih materialih,
- kampanje ozaveščanja javnosti.
Ciljne skupine
- Neposredni upravičenci/končni uporabniki programov usposabljanja:
- člani projektantskih skupin v gradbeništvu, izvajalci gradbenih/obrtniških del, gradbeni strokovnjaki
- arhitekti, projektanti,
- podjetniki iz področja gradbeništva, mladi in ženske, ki se ukvarjajo z gradbeništvom, posamezni izvajalci gradbenih del,
- strokovnjaki s področja gradbeništva,
- strokovnjaki za javna naročila in izvajalci javnih naročil.
Omenjene ciljne skupine bodo nadgradile svoje kompetence glede trajnostnega razvoja in okrepile svoje zmogljivosti na področju odločanja uporabe trajnostnih gradbenih materialov predvsem pri soočanju z okoljskimi izzivi gradbenega sektorja v smeri podnebno odporne gradnje.
- Drugi upravičenci:
- sektor poklicnega izobraževanja in usposabljanja, izobraževalni sektor, vključno z raziskovalci / inštruktorji / strokovnjaki / izvajalci usposabljanja, ter akademsko sfero.
Sektor poklicnega izobraževanja in usposabljanja bo posodobil svoje zmogljivosti, prilagodil ponudbe usposabljanja in inovativne učne pristope v skladu s potrebami trga dela in se bo odzval na trajnostni in okoljski prehod v gradbeništvu in gradbeni industriji.
- Ključne zainteresirane strani:
- ključne zainteresirane strani v sektorjih pomembnih za trajnostni razvoj, pri čemer imajo prednost tisti, ki predstavljajo gradbeništvo in gradbeni sektor in nato tisti, ki zastopajo sektor energetske učinkovitosti, okoljskega sektorja in sektorja recikliranja,
- strokovna združenja, gospodarske zbornice, predstavniki podjetij v gradbeništvu,
- proizvajalci/dobavitelji/proizvajalci gradbenega materiala,
- izvajalci politike in odločevalci, institucionalni akterji
Dvignjena bo njihova ozaveščenost o tem, da so ključni pri prilagoditvah ukrepov na podnebne spremembe in trajnostnega prehodnega vedenja, in sicer s spodbujanjem uporabe trajnostnih gradbenih materialov v svojih dejavnostih. Nenazadnje bodo z ozaveščanjem doseženi potencialni naročniki gradbenih projektov, širša skupnost in splošna javnost.
Pričakovani učinek na lokalni/regionalni/nacionalni ravni in ravni EU:
- Prispevek k uresničevanju novega evropskega zelenega dogovora in pobude EU Bauhaus.
- Ozaveščanje vse večjega števila ključnih zainteresiranih strani v gradbenem sektorju o trajnostnem odločanju pri gradbenih projektih, njihovo seznanjanje s pristopi k ocenjevanju življenjskega cikla in izračunavanju stroškov življenjskega cikla (LCC) ter s ključnimi orodji EU, ki spodbujajo trajnostno uporabo gradbenih materialov.
- Povečanje ozaveščenosti o ogljičnem, energetskem in ekološkem odtisu gradbenih materialov ter okoljskih vidikih gradbenih materialov, da bi gradbeno industrijo spodbudili k trajnostnim rešitvam.
- Razviti trajnostne kompetence učencev poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter podpreti načrtovane pristope sodelujočih organizacij na področju okoljske trajnosti v skladu s pobudo Novi evropski Bauhaus.
- Ozaveščanje splošne javnosti in potencialnih naročnikov gradbenih projektov, da spremenijo svoje preference z izbiro trajnostnih izdelkov in materialov ter tako prevzamejo zelene potrošniške navade in miselnost na trajnostni poti.
- Omogočiti spremembe vedenja, tako da postanejo resnični dejavniki sprememb v smeri podnebno odpornega, z okoljskimi viri gospodarnega in zelenega gospodarstva.
- Ozaveščanje o ključnih orodjih EU, ki spodbujajo trajnostno uporabo gradbenega materiala (npr. stopnja(-e), okoljsko označevanje).
- Ozaveščanje o uporabi novih trajnostnih gradbenih materialov s poudarkom na recikliranih in sekundarnih surovinah.
- Gojenje okolju prijazne kulture in zelene zavesti.
- Večja privlačnost in konkurenčnost gradbenega sektorja na nacionalni ravni in ravni EU.
- Visoka kakovost praks izobraževanja in usposabljanja v Evropi in zunaj nje ter spodbujanje privlačnosti gradbenega sektorja z večjimi priložnostmi za vse.
- Večje sinergije, povezave, mreženje in sodelovanje na nadnacionalni ravni, ki spodbujajo delovanje na področju okolja, trajnosti, podnebnih sprememb in energetskega prehoda.
- Večja zmogljivost za delovanje na ravni EU/mednarodni ravni in izboljšano nadnacionalno sodelovanje, pa tudi za ciljne skupine.
- Večja mobilizacija skupnosti za zeleno in podnebno odporno pot.