Buildingmatters









Glavni cilji projekta:

  • Zainteresirane strani ekosistema bi morale preusmeriti svojo miselnost, delovanje, poslovne modele in zmogljivosti v smeri okolju prijaznih trendov.
  • Oblikovanje regionalnih, lokalnih, nacionalnih in nadnacionalnih zavezništev za trajnostne gradbene materiale z omogočanjem prenosa znanja, tesnejšega sodelovanja in skupnih ukrepov med vsemi ključnimi zainteresiranimi stranmi.
  • Raziskati trajnostne rešitve na področju gradbenih materialov kot odgovor na nastajajoče krize na področju materialov in cen, s katerimi se sooča sektor.
  • Spodbujanje sprejemanja trajnostnih miselnosti, vedenja in pristopov za zmanjševanje tveganj gradbenega sektorja, povezanih s prehodom na podnebne spremembe.
  • Razviti dejavnosti usposabljanja za krepitev zelenih kompetenc pri trajnostnem odločanju v gradbenih projektih in izvajanju strategij za materiale, ki zmanjšujejo emisije ogljika v življenjskem ciklu, kar bo skupaj zmanjšalo povpraševanje po energiji in emisije.
  • Pomagati pri posodobitvi sektorja poklicnega izobraževanja in usposabljanja, da se prilagodi zgoraj navedenim trendom in zelenim sektorskim potrebam po kompetencah, ki izhajajo iz trga dela.
  • Olajšati dostop do visokokakovostnih učnih priložnosti z zagotavljanjem virtualnih, digitalnih in kombiniranih učnih priložnosti, spodbujanjem izmenjave informacij, vzajemnega učenja in izkušenj.
  • Omogočiti medsebojno učenje z zagotavljanjem virtualnih, digitalnih in kombiniranih možnosti učenja, spodbujati izmenjavo informacij, vzajemnega učenja in izkušenj.
  • Ustvariti nov model poslovanja v gradbenem ekosistemu s spodbujanjem trajnostnega razmišljanja in omogočanjem učinkovitega sprejemanja trajnostnih orodij, pristopov in praks.

WP1 - Upravljanje projekta

Celotno vodenje projekta, vključno s splošnim nadzorom proračuna in upravljanjem časa, je prevzela družba FGS Familia. FGS Familia bo med KoM zagotavljala smernice glede finančnega upravljanja, konzorcij pa bo mesečno poročal o izdatkih in s tem povezanim upravljanjem projekta ter zagotavljal, da stroški porabe ustrezajo dejanskemu delu konzorcijskih partnerjev.

WP2 - Sveženj za ozaveščanje o trajnostnih gradbenih materialih in kompetence

Vsebina: Gre za mobilizacijo ključnih dejavnikov za trajnostni razvoj gradbeništva pri izvajanju konstruktivnega dialoga in poglobljenih raziskav, ki omogočajo trajnostno odločanje pri izbiri materialov za gradbene projekte, ter za omogočanje ustvarjalnih izmenjav predstavnikov poklicnega izobraževanja in usposabljanja iz gradbene industrije v programih usposabljanja.

Znanje, pridobljeno in razširjeno na ravni konzorcija po analizi potreb projekta, se bo razširilo zunaj konzorcija z uporabo strokovne literature, dobrih praks in strokovnih mnenj, pa tudi z vključevanjem ključnih dejavnikov trajnostnega razvoja gradbene industrije.

Rezultati: Podlaga za razvoj programov usposabljanja in kampanj ozaveščanja, predvidenih v naslednjih fazah projekta. Osnovna filozofija dejavnosti se odraža v povečanju ozaveščenosti o okoljskih vprašanjih in izmenjavi ekoloških praks.

2.1 Izkoriščanje trajnostnih pristopov za gradbene materiale

Cilji

  • Zagotoviti konzorciju, gradbenemu sektorju in ponudnikom usposabljanja znanja in spretnosti ter večjo ozaveščenost o trajnostnem prehodu gradbene industrije na območjih, ki jih je dosegel ta projekt.
  • omogočiti uporabo tega znanja, pridobljenega z raziskavami in pri izvajanju programov poklicnega izobraževanja in usposabljanja, ter učnega portfelja v obliki uporabnega znanja.

Obsežne raziskave dokumentarnih virov, neposredna posvetovanja z zainteresiranimi stranmi v panogi in izkušnje, pridobljene iz ustrezne dobre prakse, skupaj s študijami primerov in pobudami, bodo v celoti izkoriščene za izpolnitev potreb trenutnega procesa usposabljanja. Meddržavne raziskave dokumentov bodo podkrepile glavne ugotovitve in sklepe. Vsak partner bo prispeval k študijskemu področju v skladu s svojim strokovnim znanjem in izkušnjami. Ob koncu raziskovalne dejavnosti bodo rezultati obdelani in posredovani v končnem poročilu P1.

Rezultati: Ozaveščanje o vplivu konvencionalnih gradbenih materialov na okolje ter uvajanje politik, pobud, inovacij in tehnologij, povezanih s trajnostnimi gradbenimi materiali.

2.2 Povezovanje s poklicnim izobraževanjem in usposabljanjem, izobraževalnim sektorjem, akademskim svetom in industrijo za opredelitev največjega potenciala trajnostnih gradbenih materialov
V okviru te naloge bodo zbrani prispevki iz prve roke in vpogledi gradbene industrije, poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter izobraževalnega sektorja za opredelitev največjega potenciala trajnostnih gradbenih materialov ter priporočila za učne načrte poklicnega izobraževanja in usposabljanja na področju trajnostnih gradbenih materialov.

Cilji

  • omogočiti izmenjavo znanja, izkušenj in dobrih praks med ključnimi deležniki v gradbeništvu (strokovnjaki, projektanti, izvajalci, strokovna združenja, proizvajalci/dobavitelji gradbenih materialov, izobraževalno okolje, akademsko okolje) na nacionalni in nadnacionalni ravni.
  • omogočiti vzpostavitev industrijskega zavezništva za odzivanje na skupne izzive za doseganje trajnostnih ciljev.

Rezultati: Omogočanje mreženja in spodbujanje sinergij, meddržavnega sodelovanja med ključnimi zainteresiranimi stranmi in na ravni projektnih partnerjev za uskladitev potreb po znanju in spretnostih z zahtevami gradbene industrije, pa tudi vključevanje zainteresiranih strani v uporabo dobrih praks in trajnostnih gradbenih materialov.

2.3 Izvedba nadnacionalnega orodja za ozaveščanje o trajnostnih gradbenih materialih in njihovih kompetencah 
Namen te dejavnosti je povečati ozaveščenost in razviti kompetence za trajnostno odločanje pri izbiri gradbenih materialov ter oblikovati skupna nadnacionalna priporočila za popis trajnostnih gradbenih materialov.

 Cilji

  • Zagotoviti nabor nadnacionalnih orodij za usposabljanje o spretnostih, ki povzemajo in izkoriščajo izkušnje, znanje in rezultate razprav s strokovnjaki za poklicno izobraževanje in usposabljanje ter zainteresiranimi stranmi v nadnacionalnih interakcijah.
  • Zagotoviti nabor nadnacionalnih orodij za ozaveščanje o trajnostnih gradbenih materialih, ki jih je mogoče uporabiti v obliki kampanj ozaveščanja, ki bodo omogočile spremembe vedenja pri trajnostnem odločanju o izbiri materialov za gradbene projekte.

Rezultati: Učinkovita interakcija in dialog o načinih za povečanje zmogljivosti za odzivanje na trajnostne izzive gradbene industrije in pripravo ponudbe usposabljanja, prilagojene potrebam učencev in predstavnikov poklicnega izobraževanja in usposabljanja.

WP3 - Uporaba znanja o trajnostnih gradbenih materialih 

Vsebina
Gre za razvoj in preskušanje programa usposabljanja na področju poklicnega izobraževanja in usposabljanja, tj. programa usposabljanja BUILDING MATTERS, ki se bo izvajal v digitalnem okolju in bo podpiral strokovni razvoj izvajalcev poklicnega izobraževanja in usposabljanja z učnimi priložnostmi in ponudbo usposabljanja, ki izpolnjujejo trajnostne in prihodnje cilje. Na podlagi rezultatov raziskav in orodij, razvitih v delovnem sklopu 2, bo program usposabljanja prilagojen potrebam ciljne skupine v gradbeništvu. Ta program bo imel kar največjo prenosljivost znanja, saj bo na voljo v digitalni obliki in bo deloval v vseh partnerskih jezikih, da se zagotovi njegova učinkovita vključitev s strani ponudnikov poklicnega izobraževanja in usposabljanja in celo gradbenih podjetij, ki ga lahko uporabljajo kot orodje za trajnostno odločanje v gradbenih projektih.

3.1 Razvoj učnih načrtov za trajnostne gradbene materiale

Cilji

  • razvoj spretnosti v skladu s pobudo New Bauhaus, ki poziva k prekvalifikaciji in spodbujanju poklicnega izobraževanja in usposabljanja v prizadetih sektorjih, kot je gradbeništvo, za učinkovito uporabo novih ustreznih materialov in orodij.
  • Razvijanje trajnostnih in ekoloških kompetenc udeležencev poklicnega izobraževanja in usposabljanja ter podpiranje načrtovanega pristopa sodelujočih organizacij na področju okoljske trajnosti v skladu s pobudami NEW BAUHAUS                                                                             

Rezultati: Razvoj portfelja dokumentov z učnimi in ocenjevalnimi gradivi na podlagi rezultatov delovnega sklopa 2 in v skladu s pedagoško metodologijo. Razvoj e-učnega okolja za trajnostne gradbene materiale.

Cilji

  • opremljanje sektorja poklicnega izobraževanja in usposabljanja s sodobnim in digitaliziranim programom za povečanje njegove privlačnosti
  • Razvoj, posodabljanje in testiranje platforme za e-učenje

Rezultati: 
Razvoj platforme in okolja za e-učenje ter digitalne vsebine.

3.2 Razvoj e-učnega okolja za trajnostne gradbene materiale 

Cilji

  • opremljanje sektorja poklicnega izobraževanja in usposabljanja s sodobnim in digitaliziranim programom za povečanje njegove privlačnosti
  • Razvoj, posodabljanje in testiranje platforme za e-učenje

Rezultati: Razvoj platforme in okolja za e-učenje ter digitalne vsebine

3.3 Dejavnost usposabljanja: Nadnacionalna izgradnja zmogljivosti ambasadorjev usposabljanja Building Matters

Cilji

  • organiziranje usposabljanja, ozaveščanja in razvoja spretnosti v obliki "usposabljanja trenerjev", da bi učencem zagotovili okoljsko usmerjen pristop k odločitvam o trajnostni gradnji.
  • ustanovitev stalne delovne skupine usposobljenih ključnih zainteresiranih strani iz gradbenega sektorja, vključno s poklicnim izobraževanjem in usposabljanjem, da se olajša prenos znanja in dobrih praks ter poveča učinek njihovega učenja.

Rezultati:
Razvoj stalne evropske delovne skupine za zainteresirane strani v gradbenem sektorju, vključno s poklicnim izobraževanjem in usposabljanjem.

WP4 - Uporaba svežnja za ozaveščanje o trajnostnih gradbenih materialih

Vsebina
Gre za spodbujanje sodelovanja ključnih zainteresiranih strani v gradbeništvu, vključno s poklicnim izobraževanjem in usposabljanjem, na lokalni, nacionalni in regionalni ravni, pa tudi splošne javnosti, ki se sooča s trajnostnimi in okoljskimi izzivi v gradbeništvu. Cilj dejavnosti je oblikovanje lokalnih, nacionalnih in nadnacionalnih zavezništev v zvezi s trajnostnimi gradbenimi materiali, ki bodo delovali kot dejavniki multiplikacije in olajšanja prehoda v kontekstu podnebnih sprememb, pa tudi pri uvajanju inovativnih programov v sektorju poklicnega izobraževanja in usposabljanja v gradbeništvu. V praksi se bodo partnerji v projektu mobilizirali z uporabo vseh komunikacijskih kanalov, da bi povečali učinek rezultatov dejavnosti in povečali raven ozaveščenosti. 

4.1 Predstavitvene seje/internetni seminarji o trajnostnih gradbenih materialih

Cilji

  • uvajanje inovativnih pristopov, ki spodbujajo širjenje in razširjanje tečaja BUILDING MATTERS, pa tudi spodbujanje sodelovanja in krepitev sinergij z nudenjem priložnosti za izmenjavo izkušenj, prenos znanja in najboljših praks med udeleženci.
  • Sodelovanje pri odpravljanju vrzeli v znanju in spretnostih, krepitvi znanj in spretnosti, spodbujanju sprememb vedenja in usposabljanju ključnih akterjev v gradbeništvu, da bi postali resnični nosilci sprememb pri doseganju ciljev EU.

Rezultati:
Prikaz usposabljanja o gradbenih materialih, ki spodbuja medsebojno izmenjavo znanja, povezovanje v mreže, interakcijo in odprto razpravo med zainteresiranimi stranmi.

4.2 Vključevanje v trajnostne gradbene materiale kot ključni dejavnik za spodbujanje podnebnih sprememb in trajnostnega prehoda 

Cilji

  • Doseganje in vključevanje vedno večjega števila ključnih zainteresiranih strani in splošne javnosti v uporabo trajnostnih gradbenih materialov (s poudarkom na recikliranih in sekundarnih surovinah) kot ključnega spodbujevalca podnebnih sprememb in prehodnega trajnega vedenja.
  • ozaveščanje o ogljičnem, energetskem in ekološkem odtisu gradbenih materialov ter okoljskih vidikih gradbenih materialov, da bi gradbeno industrijo spodbudili k trajnostnim rešitvam.

Rezultati:
Podpiranje spremembe vedenja z ozaveščanjem vseh omenjenih ciljnih skupin, ki bodo postale resnični dejavniki sprememb pri prehodu na trajnostno, zeleno in učinkovito gospodarstvo v smislu uporabe okoljskih virov.

WP 5 - Razširjanje 

Vsebina

Sestavljajo ga horizontalne dejavnosti, katerih cilj je razširjanje rezultatov projekta Building Matters in zagotavljanje trajnosti projekta. V skladu z načrtom za razširjanje in uporabo si konzorcij prizadeva razširiti občinstvo projekta in njegove prejemnike, s čimer se bo povečal splošni učinek projekta. Delovni sklop 5 bo na splošno omogočil izkoriščanje rezultatov projekta Building Maters z uporabo ciljno usmerjenih dejavnosti in orodij za razširjanje, da bi dosegli splošni cilj projekta. Delovni sklop 5 bo vodil FGS Familia s prispevkom vseh partnerjev. Ob začetku projekta bo združenje FGS Familia pripravilo načrt razširjanja in uporabe, ki bo dokončno oblikovan po posvetovanju s partnerji. Vsi partnerji bodo ves čas trajanja projekta spodbujali dejavnosti razširjanja in o projektu obveščali prek svojih obstoječih komunikacijskih kanalov (družbena omrežja, spletne strani partnerjev itd.) ter prek kanalov projekta (spletna stran, družbena omrežja).

5.1 Razvoj načrta strategije razširjanja in uporabe

 Cilji

  • Razviti obsežen in podroben strateški načrt za razširjanje in izkoriščanje, da bi organizirali in okrepili sodelovanje konzorcija v smislu čim večjega učinka projekta;
  • Razviti in predstaviti vizualno identiteto in logotip projekta ter njegovo večjezično spletno stran in digitalno gradivo (digitalne pasice, plakati in letaki), račune na družbenih medijih, da bi spodbudili dejavnosti razširjanja in izkoriščanja. 

Rezultati: 
Opredelitev potencialnih zainteresiranih strani in ciljnih javnosti, ki bi lahko bile vključene v dejavnosti razširjanja, ter pojasnitev potencialnih kanalov za njihovo vključevanje, mehanizmov in orodij.
Vzpostavitev mehanizmov za upravljanje in spremljanje postopka razširjanja, vključno z razvojem spletne strani projekta, družbenih medijev in promocijskega gradiva.

 5.2 Organizacija in izvedba multiplikatorskih dogodkov: Building Matters nacionalni dogodki za ozaveščanje x 6

Cilji

  • Oblikovanje portfelja gradiva in dejavnosti za razširjanje, da bi bil projekt privlačen in dostopen širšemu občinstvu;
  • organiziranje in spodbujanje nacionalnih dogodkov za povečanje števila udeležencev: (6) za ozaveščanje ciljnega nacionalnega občinstva o vplivu gradbenih materialov na okolje ter za predstavitev politik, pobud, inovacij in tehnologij, povezanih s trajnostnimi gradbenimi materiali.

Rezultati: 
Komunikacija in uporaba splošnih rezultatov projekta Building Matters prek nacionalnih dogodkov za ozaveščanje in zaključne konference.